zdvihací plošina,zdvihací stůl,zdvihací plošiny,paletové vozíky,paletový vozík,vysokozdvižné vozíky,zdvohací stoly,vysokozdvižný vozík,manipulační technika

Paletové vozíky — STANDARDNÍ, 2000 - 2500kg

ŠTÍTKY: paletový vozík,vozík na europalety,paletové vozíky,2500kg,manipulace,2t,BF,euro,2000kg,ruční,manipulační technika,palet,speciální,paletizační vozík,2.5t,DB,vozík na palety,vidlice 900mm,euro,paletizační vozíky,mechanický,technika,standartdní.

paletový vozík na euro palety,CBD,speciální,BFL,paletizační vozíky,s váhou,s rychlozdvihem,BF,BFS,BFB,s tiskárnou,paletizační vozík,WF,paletovací vozík,BFG,ruční,BFZ,mechanický,s brzdou,paletové vozíky do skladu,paletovací vozíky,DB,s váhou a tiskárnou,deltalift,JF,standartdní,prodloužené,BF6,elektrický,vozík,paletový vozík do auta,zkrácený,BFQ

Standardní paletové vozíky řady DB jsou ideální k běžné přepravě manipulovaného zboží ve skladech s rovnou podlahou. Paletový vozík DB je ideální pomocník k manipulaci s materiálem v lehčích provozech. Paletové vozíky DB jsou dodávány jak v základním provedení k přepravě europalet, tak jsou i paletové vozíky DB speciálních rozměrů s různou délkou a šířkou vidlic, které jsou ideální k přepravě speciálních palet.

Standardní paletové vozíky řady BF jsou ideální k přepravě materiálu do hmotnosti 2500kg. Paletový vozík BF má robustnější konstrukci než paletový vozík DB. Paletový vozík BF je určen do náročnějších provozů. Paletový vozík BF nabízíme i v provedení s kratšími vidlicemi 900mm. Řada paletových vozíků Paletové vozíky disponují kvalitní a ergonomicky zpracovanou ojí.

Paletové vozíky — S RYCHLOZDVIHEM

ŠTÍTKY: BF,2.5t,mechanický,paletovací vozík,ruční,vozík na palety,technika,paletizační vozíky,euro,2500kg,manipulace,paletový vozík,paletovací vozíky,BFQ,speciální,paletové vozíky,paletizační vozík,s rychlozdvihem,standartdní,manipulační technika,vozík na palety,rychlozdvih.

BF,deltalift,CBD,DB,paletovací vozík,BF6,paletizační vozíky,s váhou,standartdní,s tiskárnou,BFB,paletizační vozík,s rychlozdvihem,elektrický,speciální,ruční,vozík,BFG,paletový vozík do auta,WF,s váhou a tiskárnou,paletový vozík na euro palety,s brzdou,paletové vozíky do skladu,mechanický,prodloužené,BFL,zkrácený,JF,BFZ,BFS,paletovací vozíky,BFQ

Paletové vozíky s rychlozdvihem vycházejí z řady paletových vozíků BF. Jedná se o konstrukčně totožný vozík, jako je paletový vozík BF s tím rozdílem, že paletový vozík BFQ má v hydraulice jiný průtokový ventil oleje, což má za důsledek jiný poměr zdvihu na vynaloženou energii. V praxi to znamená, že paletový vozík zvednete na menší počet kmitů oje, avšak na úkor vyšší vynaložené síly. Tento paletový vozík BFQ nachází uplatnění především tam, kde manipulujete s lehčími břemeny. Čas zdvihu u paletového vozíku tak snížíte na polovinu.

Paletový vozík BFQ je nepostradatelným pomocníkem ve skladech a provozech. Oproti typu DB má tento zesílenou konstrukci, robustnější hydrauliku a větší řiditelná kola, díky čemuž s ním lze manipulovat s břemeny až do hmotnosti 2500kg.

Paletové vozíky — S BRZDOU

ŠTÍTKY: prodloužené,paletové vozíky do skladu,BFQ,DB,paletový vozík na euro palety,paletovací vozík,elektrický,deltalift,BFG,BF,paletovací vozíky,ruční,standartdní,JF,CBD,vozík,WF,paletový vozík do auta,s rychlozdvihem,s váhou,s tiskárnou,BF6,s váhou a tiskárnou,paletizační vozíky,zkrácený,speciální,s brzdou,mechanický,BFB,paletizační vozík,BFL,BFS,BFZ.

BFL,BFS,BFQ,paletizační vozíky,ruční,BFB,JF,deltalift,s brzdou,BF,BFG,mechanický,paletové vozíky do skladu,WF,standartdní,paletový vozík na euro palety,paletovací vozík,s váhou,BFZ,DB,s rychlozdvihem,s váhou a tiskárnou,speciální,paletovací vozíky,vozík,prodloužené,paletový vozík do auta,zkrácený,s tiskárnou,elektrický,CBD,paletizační vozík,BF6

Paletové vozíky s brzdou vychází taktéž jako paletový vozík BFQ z modelové řady paletových vozíků BF. Paletový vozík BFB s brzdou má řiditelná kolečka opatřené bubnovými brzdami, které se ovládají přídavnou páčkou na oji. Paletové vozíky BFB nacházejí využití především všude tam, kde manipulujete s břemenem po šikmé ploše a můžete si paletový vozík jednoduše přibrzdit přitáhnutím páčky na oji. Paletový vozík BFB se dá taktéž pevně zaaretovat, proti nechtěnému pohybu.

Paletové vozíky — DLOUHÉ (PRODLOUŽENÉ)

ŠTÍTKY: ruční,deltalift,s rychlozdvihem,BF,paletové vozíky do skladu,BFL,DB,BFQ,BFZ,BFB,paletový vozík do auta,s váhou,paletovací vozík,paletový vozík na euro palety,BFG,vozík,mechanický,prodloužené,s tiskárnou,standartdní,s brzdou,paletizační vozíky,paletovací vozíky,speciální,zkrácený,BF6,CBD,BFS,JF,elektrický,paletizační vozík,s váhou a tiskárnou,WF.

DB,WF,zkrácený,JF,BFB,paletové vozíky do skladu,s tiskárnou,CBD,paletizační vozík,prodloužené,BFS,paletovací vozíky,paletový vozík na euro palety,deltalift,s rychlozdvihem,ruční,speciální,s brzdou,BF6,BF,BFQ,paletizační vozíky,elektrický,paletovací vozík,BFL,BFZ,standartdní,s váhou a tiskárnou,mechanický,vozík,s váhou,paletový vozík do auta,BFG

Paletové vozíky s prodlouženými vidlicemi jsou vhodné pro přepravu nadměrných speciálních palet, či pro přepravu nadměrně dlouhého nákladu. Prodloužené paletové vozíky vycházejí z koncepce paletových vozíků řady BF. Paletový vozík s prodlouženými vidlicemi je dodáván v několika rozměrových variantách. Paletový vozík s délkou vidlic 1500mm, paletový vozík s délkou vidlic 1800mm a paletový vozík s délkou vidlic 2000mm. Je možnost zakoupit paletový vozík s délkou vidlic dle Vaší specifikace.

Paletové vozíky — KRÁTKÉ (ZKRÁCENÉ)

ŠTÍTKY: DB,BFL,BFZ,paletovací vozík,paletizační vozík,speciální,BFB,prodloužené,BF6,paletový vozík do auta,s váhou,JF,BFG,mechanický,s brzdou,paletizační vozíky,paletovací vozíky,standartdní,paletové vozíky do skladu,CBD,deltalift,elektrický,BFQ,vozík,WF,BFS,s váhou a tiskárnou,ruční,s rychlozdvihem,paletový vozík na euro palety,s tiskárnou,BF,zkrácený.

paletizační vozík,paletový vozík do auta,BFL,paletovací vozík,WF,elektrický,deltalift,BF,speciální,s brzdou,paletizační vozíky,paletové vozíky do skladu,BFS,mechanický,vozík,BFZ,BF6,s rychlozdvihem,zkrácený,CBD,BFG,s tiskárnou,ruční,JF,s váhou a tiskárnou,standartdní,prodloužené,DB,BFQ,s váhou,paletovací vozíky,paletový vozík na euro palety,BFB

Paletové vozíky se zkrácenými vidlicemi najdou využití především všude tam, kde k manipulaci není mnoho prostoru. Taková místa jsou třeba korba nákladního automobilu či naplněný sklad s malými manipulačními uličkami. Koncepce paletového vozíku se zkrácenými vidlicemi vychází z modelové řady paletových vozíků DB. Avšak máte-li zájem o zkrácený paletový vozík s vyšší nosností 2500kg, taktéž Vám můžeme vyhovět. Je možné sehnat paletový vozík se zkrácenými vidlicemi na zakázku. V této variantě se vychází z modelové řady paletových vozíků BF. Nejběžnější zkrácená varianta paletových vozíku je 800mm, kde pohodlně převezete europaletu při naložení na kratší stranu. Dále můžete sehnat také paletový vozík se sníženou délkou vidlic 900mm. Taktéž se prodávají speciální paletové vozíky ultrakrátké, dle Vašich požadavků.

Paletové vozíky — ŠIROKÉ (ROZŠÍŘENÉ)

ŠTÍTKY: BF6,paletový vozík do auta,DB,JF,s rychlozdvihem,standartdní,paletové vozíky do skladu,CBD,BFG,paletovací vozíky,speciální,paletizační vozíky,paletizační vozík,WF,zkrácený,BFB,elektrický,BFL,vozík,BFZ,mechanický,paletovací vozík,s brzdou,BFS,BFQ,ruční,paletový vozík na euro palety,s tiskárnou,BF,s váhou,prodloužené,deltalift,s váhou a tiskárnou.

vozík,DB,CBD,BFB,speciální,zkrácený,WF,BF,s tiskárnou,s rychlozdvihem,paletový vozík do auta,paletizační vozíky,paletové vozíky do skladu,ruční,elektrický,paletovací vozíky,BFL,BFS,JF,paletový vozík na euro palety,mechanický,paletizační vozík,standartdní,BFQ,paletovací vozík,prodloužené,deltalift,s brzdou,BFZ,BFG,BF6,s váhou,s váhou a tiskárnou

Paletové vozíky s rozšířenými vidlicemi k přepravě nestandardních širokých palet, nebo všude tam, kde je potřeba paletovým vozíkem přepravit široký náklad. Rozšířené paletové vozíky rovněž vychází ze série paletových vozíků BF. Rozšířený paletový vozík je nabízen v šířce 685mm s délkou vidlic paletového vozíku 1150mm. Dle přání zákazníka je možnost dodat i jiné varianty rozšířeného paletového vozíku.


Paletové vozíky — ÚZKÉ (ZÚŽENÉ)

ŠTÍTKY: paletový vozík do auta,BFG,s váhou,BF,BF6,ruční,WF,DB,elektrický,BFZ,paletovací vozíky,paletizační vozíky,mechanický,BFL,s rychlozdvihem,s váhou a tiskárnou,vozík,deltalift,BFS,BFB,standartdní,speciální,paletovací vozík,prodloužené,zkrácený,BFQ,s brzdou,CBD,paletizační vozík,s tiskárnou,paletové vozíky do skladu,paletový vozík na euro palety,JF.

speciální,s váhou a tiskárnou,BFS,paletový vozík na euro palety,DB,prodloužené,paletové vozíky do skladu,BF,paletovací vozíky,standartdní,s brzdou,WF,s váhou,BFG,s rychlozdvihem,vozík,BFB,ruční,zkrácený,s tiskárnou,paletovací vozík,paletový vozík do auta,mechanický,BFQ,BFL,deltalift,CBD,elektrický,paletizační vozíky,JF,paletizační vozík,BF6,BFZ

Paletové vozíky se zúženými vidlicemi se používají, je-li potřeba manipulovat se speciální úzkou paletou. Paletový vozík zúžený vychází opět z koncepce paletového vozíku BF. Speciální zúžený paletový vozík BFZ se šířkou vidlic 406mm a délkou vidlic 800mm. Seženete i jiné varianty zúžených paletových vozíků, popřípadě různé kombinace délek a šířek vidlic paletových vozíků.


Paletové vozíky — NÍZKÉ (SNÍŽENÉ)

ŠTÍTKY: JF,BFQ,WF,paletizační vozík,paletový vozík do auta,BF,paletový vozík na euro palety,BF6,ruční,BFB,CBD,paletovací vozík,deltalift,zkrácený,BFG,mechanický,paletové vozíky do skladu,speciální,standartdní,vozík,prodloužené,s tiskárnou,s rychlozdvihem,paletovací vozíky,BFZ,elektrický,s váhou a tiskárnou,paletizační vozíky,s brzdou,DB,BFS,BFL,s váhou.

paletovací vozíky,vozík,paletovací vozík,JF,CBD,WF,BFZ,s brzdou,DB,paletizační vozík,s váhou,speciální,paletizační vozíky,BF6,BFS,standartdní,s tiskárnou,BFQ,paletové vozíky do skladu,elektrický,BF,prodloužené,zkrácený,ruční,BFG,deltalift,s váhou a tiskárnou,mechanický,paletový vozík na euro palety,BFL,s rychlozdvihem,BFB,paletový vozík do auta

Paletové vozíky se sníženou výškou vidlic se používají pro přepravu speciálních nízkých palet (Čína,USA), oproti europaletám. Paletové vozíky se sníženou výškou mají označení BFL. V sortimentu naleznete paletový vozík BFL15 s nosností 1500kg a výškou vidlic 50mm a paletový vozík BFL10 s nosností 1000kg a světlou výškou vidlic 35mm. Paletové vozíky BFL mají délku vidlic 1150mm a šířku vidlic 520mm.


Paletové vozíky — MALÉ (MINI)

ŠTÍTKY: ruční,paletový vozík na euro palety,BFZ,JF,CBD,standartdní,BFB,speciální,zkrácený,s brzdou,s tiskárnou,vozík,prodloužené,BFS,paletizační vozík,BF6,DB,BFQ,BFL,paletový vozík do auta,WF,elektrický,paletovací vozík,s váhou,mechanický,s váhou a tiskárnou,s rychlozdvihem,paletovací vozíky,paletové vozíky do skladu,paletizační vozíky,BF,BFG,deltalift.

s brzdou,elektrický,speciální,s rychlozdvihem,WF,DB,mechanický,paletový vozík na euro palety,paletizační vozík,JF,standartdní,BFS,BF6,BFG,deltalift,paletizační vozíky,BFL,CBD,BFB,s váhou a tiskárnou,ruční,paletový vozík do auta,prodloužené,BF,vozík,s tiskárnou,paletové vozíky do skladu,zkrácený,BFZ,paletovací vozíky,paletovací vozík,BFQ,s váhou

Paletový vozík mini je speciální Paletový vozík pro občasné použití. Tento Paletový vozík je velice snadné přepravovat například v kufru automobilu, jelikož jeho hmotnost je pouze 35kg. Paletový vozík mini má označení WF, délka vidlic je 800mm, šířka vidlic 380mm. Tento Paletový vozík díky svým rozměrům a hmotnosti je velice praktický a univerzální.


Paletové vozíky — NEREZ (NEREZOVÁ OCEL)

ŠTÍTKY: CBD,BFB,prodloužené,BFL,BFG,s váhou,mechanický,BFS,speciální,paletovací vozík,s váhou a tiskárnou,ruční,paletovací vozíky,BF6,paletizační vozík,standartdní,BF,paletový vozík do auta,s rychlozdvihem,paletové vozíky do skladu,s brzdou,BFQ,paletový vozík na euro palety,DB,s tiskárnou,WF,vozík,deltalift,BFZ,zkrácený,paletizační vozíky,elektrický,JF.

BFQ,paletovací vozík,WF,s tiskárnou,BF6,zkrácený,paletový vozík do auta,vozík,paletový vozík na euro palety,BFZ,standartdní,paletizační vozík,BFS,elektrický,prodloužené,mechanický,ruční,CBD,BFL,s váhou,s rychlozdvihem,BFG,paletovací vozíky,JF,s váhou a tiskárnou,paletové vozíky do skladu,DB,paletizační vozíky,BFB,speciální,s brzdou,deltalift,BF

Paletový vozík BFS je vyrobený z nerezové oceli a je vhodný pro čisté potravinářské provozy nebo agresivní chemické provozy. Tento Paletový vozík nachází uplatnění všude tam, kde klasický vozík nevydrží. Nerezový Paletový vozík BFS je standardně osazen nylonovými koly, které jsou přímo určené pro tyto účely.


Paletové vozíky — POKOVENÉ (ALTERNATIVA ZA NEREZ)

ŠTÍTKY: ruční,BFG,BFZ,elektrický,s rychlozdvihem,DB,BF,BFS,s váhou a tiskárnou,standartdní,WF,s tiskárnou,paletový vozík na euro palety,paletový vozík do auta,paletovací vozík,speciální,BFQ,deltalift,s brzdou,s váhou,paletizační vozík,BFB,vozík,BF6,CBD,paletovací vozíky,prodloužené,zkrácený,JF,paletové vozíky do skladu,mechanický,BFL,paletizační vozíky.

s tiskárnou,standartdní,paletovací vozíky,elektrický,BFS,JF,speciální,WF,zkrácený,s váhou a tiskárnou,DB,BFG,paletizační vozík,paletové vozíky do skladu,ruční,BF6,vozík,BFL,s brzdou,paletizační vozíky,BFB,BFZ,prodloužené,mechanický,BFQ,s rychlozdvihem,paletový vozík na euro palety,paletovací vozík,s váhou,BF,deltalift,paletový vozík do auta,CBD

Paletový vozík BFG je galvanicky pokovený na místo standardní úpravy práškovou barvou. Paletový vozík BFG je ideální používat všude tam, kde klasický vozík nevydrží, ale provoz není tak náročný na plně nerezový Paletový vozík. I tento Paletový vozík, jako Paletový vozík BFS, je osazen kvalitními nylonovými koly, které jsou především určená do čistých provozů.


Paletové vozíky — ELEKTRICKÉ (NÍZKOZDVIŽNÉ)

ŠTÍTKY: JF,zkrácený,BFQ,s váhou a tiskárnou,ruční,BFL,BF,deltalift,speciální,BFS,paletovací vozík,paletizační vozík,vozík,WF,elektrický,paletový vozík na euro palety,prodloužené,DB,paletový vozík do auta,paletové vozíky do skladu,paletovací vozíky,s brzdou,BFG,CBD,standartdní,BFZ,paletizační vozíky,s tiskárnou,BFB,s váhou,BF6,s rychlozdvihem,mechanický.

paletizační vozík,DB,paletovací vozíky,BFL,WF,BF6,standartdní,BFS,BF,JF,paletový vozík na euro palety,BFQ,s rychlozdvihem,s váhou,elektrický,BFB,CBD,zkrácený,mechanický,s brzdou,paletové vozíky do skladu,deltalift,speciální,prodloužené,paletový vozík do auta,s tiskárnou,paletovací vozík,BFZ,paletizační vozíky,vozík,BFG,s váhou a tiskárnou,ruční

Paletové vozíky elektrické Nízkozdvižné jsou většinou nabízené ve 2 variantách. Nízkozdvižné Paletové vozíky s elektrickým pojezdem a ručním zdvihem. V této variantě se nabízí paletový vozík CBD10A-II. Další variantou elektrických paletových nízkozdvižných vozíku je typ CBD20H s elektrickým pojezdem a taktéž elektrickým zdvihem. paletový vozík CBD20H je opatřen ergonomickým madlem s ovládacími prvky, nástupní plošinkou pro obsluhu a bezpečnostními madly. Tyto Paletové vozíky jsou nepostradatelnými pomocníky v rozsáhlých skladech, kde se musí překonávat s naloženým břemenem delší vzdálenosti.

Paletové vozíky — NŮŽKOVÉ (S NŮŽKOVÝM ZDVIHEM)

ŠTÍTKY: elektrický,BFG,s rychlozdvihem,mechanický,BF,DB,paletizační vozík,s váhou,prodloužené,paletové vozíky do skladu,WF,BFQ,s brzdou,BFS,CBD,BFL,paletový vozík na euro palety,JF,paletovací vozíky,paletovací vozík,zkrácený,s váhou a tiskárnou,paletový vozík do auta,BF6,paletizační vozíky,speciální,ruční,standartdní,vozík,BFZ,BFB,deltalift,s tiskárnou.

BFB,s rychlozdvihem,prodloužené,BFS,DB,paletové vozíky do skladu,BFQ,mechanický,paletový vozík na euro palety,paletovací vozík,deltalift,JF,paletovací vozíky,s váhou a tiskárnou,elektrický,paletizační vozík,BF,s tiskárnou,BFG,vozík,zkrácený,speciální,BF6,WF,BFL,BFZ,s brzdou,s váhou,paletový vozík do auta,paletizační vozíky,CBD,ruční,standartdní

Paletové vozíky JF s nůžkovým zdvihem NABÍZENÉ v provedení s manuálním i elektrickým zdvihem. Paletové vozíky JF jsou ideální k ergonomické manipulaci s materiálem, výška zdvihu 800mm. Výhodná kombinace paletového vozíku a pracovního stolu. Paletové vozíky JF jsou osazeny kvalitní hydraulikou a kvalitním třístupňovým pístem. S paletovým vozíkem lze do výšky zdvihu 200mm standardně pohybovat, nad 200mm se pohyb v prostoru zaaretuje pro zajištění stability a zvedá se do stanovené výšky zdvihu.

Paletové vozíky — S VÁHOU A TISKÁRNOU

ŠTÍTKY: paletový vozík do auta,paletový vozík na euro palety,CBD,ruční,BFB,elektrický,s tiskárnou,BFL,JF,prodloužené,paletizační vozík,BFS,BFZ,paletovací vozíky,BFG,BFQ,BF6,s brzdou,mechanický,DB,WF,zkrácený,deltalift,s váhou a tiskárnou,s rychlozdvihem,paletovací vozík,speciální,standartdní,paletizační vozíky,BF,s váhou,vozík,paletové vozíky do skladu.

BFQ,paletizační vozík,CBD,DB,BFB,standartdní,deltalift,BFS,paletovací vozíky,WF,mechanický,s váhou,elektrický,BFZ,BFL,vozík,paletizační vozíky,JF,zkrácený,paletový vozík do auta,s rychlozdvihem,paletový vozík na euro palety,ruční,s brzdou,s váhou a tiskárnou,BFG,BF6,BF,s tiskárnou,paletovací vozík,prodloužené,paletové vozíky do skladu,speciální

Paletové vozíky určené pro zvážení přepravovaného břemene. Paletový vozík BF6-7 je opatřen integrovaným vážícím systémem s kvalitním podsvíceným displayem. Pod vidlicemi jsou rozmístěny 4 citlivé tenzometrické snímače hmotnosti s přesností 0,5kg. Maximální nosnost je 2000kg. Paletový vozík BF6-8 je oproti paletovému vozíku BF6-7 navíc opatřen zabudovanou termotiskárnou pro vytištění zvážené hmotnosti nákladu.

Galerie Obrázků

Nůžkové paletové vozíky Kladkostroj - Lanový i Elektrický Paletový vozík Vysokozdvižný vozík Paletový vozík s váhou Paletové vozíky Vysokozdvižné vozíky Skladové vozíky, rudly Zdvihací plošiny a stoly

O PaletovéVozíky.INFO

K čemu slouží PaletovéVozíky.INFO ?
Tento web je určen všem, kdo potřebují získat základní informace o produktech z kategorie manipulační technika. Nevíte co je to paletový vozík, nebo vysokozdvižný vozík? Jaké jsou druhy paletových vozíků nebo vysokozdvižných vozíků, a podle čeho si takový paletový vozík či vysokozdvižná vozík vybrat? Zde najdete základní informace v kostce. Manipulační technika, to je paletový vozík, vysokozdvižný vozík, a jiné stroje, které Vám ulehčují manipulaci s těžkými břemeny, a šetří tak váš čas a energii.

Manipulační technika

vysokozdvižné vozíky,zdvihací plošiny,manipulační technika,zdvohací stoly,zdvihací stůl,vysokozdvižný vozík,paletový vozík,paletové vozíky,zdvihací plošina

Paletové vozíky

paletový vozík do auta,BF,speciální,paletové vozíky do skladu,prodloužené,BF6,BFB,BFZ,s brzdou,CBD,standartdní,BFG,WF,paletovací vozíky,s rychlozdvihem,BFS,paletový vozík na euro palety,BFQ,ruční,paletizační vozík,mechanický,s tiskárnou,paletovací vozík,paletizační vozíky,elektrický,s váhou,DB,JF,s váhou a tiskárnou,zkrácený,deltalift,BFL,vozík

Vysokozdvižné vozíky

Vysokozdvižný vozík,stohování,ještěrka,Vysokozdvižné vozíky,deltalift,diesel,vysokozdvižka,Čelní vysokozdvižný vozík,palety,mechanické,manipulační technika,triplex,europalet,vysokozdvižky,ještěrky,paleta,elektrické,duplex